Kaleiçi Marina – Antalya / Turkey

kaleici-antalya-turkey
Last 10 years Antalya being popular for too much people who make holiday in Turkey. Most of them choose Holiday Village for their vocations. This super-sized beachfront complex has got the lot bars, restaurants, a bumper crop of activities, and a pool for every day of the week. Villages gives to you a “All you can eat” style holiday and you usually don’t need to go out from there. But holiday is not only for your stomach, right? Also your braid need to see new places.

There are many other things to see and do in the city of Antalya. One of the most popular areas to visit is the old city in English, Kaleici in Turkish which consists of old ottoman houses which have been converted into restaurants, hotels, small boutique hotels, cafes and shops.
This is a place you must visit on your trip to Antalya. Do not only walk on the main roads, but take your time to discover the small back streets as well in Kaleici. You must certainly have to stroll around the old city area and then you can down to the marina area.


Son 10 yılda Antalya, Türkiye’de tatil yapanlar için popüler olmaya devam ediyor. Antalya’da yapılan tatillerde ise genelde Tatil Köyleri tercih ediliyor. Önlerinde plajı olan bu dev tesislerin içinde ise bir çok bar, restaturant, çeşitli aktivite alanları ve haftanın her günü havuz imkanı bulunuyor. Herşey dahil, tıka basa ye konsepti ile hizmet veren bu tesislerde, turistler doğal olarak dışarı çıkma gereği ve ihtiyacı duymayabiliyorlar. Ama tatil sadece mideniz için olmadığından dışarı çıkıp, şehrin güzelliklerilerini de görmek önemli.

Antalya’da görülecek birçok yerlerden bir taneside Kaleiçi. Burada eski Osmanlı evlerinden çevrilmiş birçok restaurant, küçük butik otel, cafe ve dükkanlar bulunuyor. Ana yollar dışında arkalardaki küçük sokakları da keşfettikten sonra marinaya inip oradaki güzellikler ile sadece midemize değil beynimize de tatil keyfini yaşatmak gerekir.

You May Also Like

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.